Zapraszamy na Sądecczyznę

W ramach projektu Rozwój i promocja turystyki wiejskiej na obszarze Sądecczyzny, realizowanego przez Fundację Nowa Galicja i dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki powstało 20 wirtualnych spacerów po zakątkach Sądecczyzny oraz katalog atrakcji tego obszaru. Zapraszamy do zapoznania się z 80 pomysłami na wyjątkowe spędzenie czasu na Sądecczyźnie.

Katalogi atrakcji „w wolnej chwili…”

80 pomysłów na wyjątkowe spędzenie czasu na Sądecczyźnie

Kliknij na wybrany katalog aby otworzyć

Wirtualne Spacery po zakątkach Sądecczyzny

Kurów | Stary most punkt widokowy

Punkt widokowy w Kurowie powstał na jednej podporze starego mostu na Dunajcu, rozebranego w 2022 roku. Mając na uwadze walory krajobrazowe i ciekawą konstrukcję mostu, dobrze wpisującą się w otoczenie wykorzystano przyczółek starego mostu i zaadaptowano go na punkt widokowy.

Miejsce jest ciekawą atrakcją położoną tuż przy drodze krajowej 75 w miejscowości Kurów. Platforma powstała na przyczółku starego mostu od strony Brzeska. Można do niej dojechać starodrożem, prowadzącym do starego mostu.

Piątkowa | Leśny Zakątek

W zacisznym, uroczym miejscu pod lasem powstała strefa, gdzie człowiek i natura żyją w zgodzie, a czas płynie wolniej . Miejscem tym jest Leśny Zakątek. Niesamowita cisza przerywana jest odgłosami ptaków i bzyczeniem pszczół. Właściciel, pasjonat pszczelarstwa i miłośnik pszczół, potrafi godzinami opowiadać o życiu naszych miododajnych przyjaciół. W Leśnym Zakątku organizowane są warsztaty dla dzieci o tematyce przyrodniczo-ekologicznej, połączone z nauką poprzez zabawę.

Roztoka-Brzeziny | Osada Młyńska

Zwiedzając Osadę Młyńską w Roztoce Brzeziny, można przenieść się w zupełnie inny świat. Świat z przeszłości, stworzony przez Józefa Winiarskiego – młynarza i działacza społecznego. To miejsce zachowane z najwyższą troską o wierność oryginałowi przez jego wnuka -Michała Winiarskiego.

Osada Młyńska składa się z domu młynarza, stodoły, stajni i starego, zrewitalizowanego trzykondygnacyjnego młyna. Ostatnim miejscem wchodzącym w skład kompleksu jest tartak.

Rożnów | Zapora wodna

Zapora w Rożnowie powstała w miejscu, gdzie koryto Dunajca było stosunkowo wąskie, występowały tutaj liczne wystające skały, które w czasach, gdy Dunajec pełnił rolę transportową, powodowały wypadki łodzi i tratw. Zapora ma 550 m długości, jej szerokość w koronie wynosi 9 m, a wysokość 32,5 m. Stały przepływ wody wykorzystano do uruchomienia czteroturbinowej elektrowni wodnej, wbudowanej w środek zapory. Przy Zaporze można popływać statkami, rowerkami wodnymi, a także spacerować czy zjeść dobrze przyrządzoną rybę w smażalni. Nie ma możliwości przejścia na drugą stronę. Do elektrowni można dostać się samochodem z pomocą nawigacji ale atrakcyjniejszą trasą będzie przystanek w Gródku nad Dunajcem i pół godzinny rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim.

Zbyszyce | Winnica Gródek

Winnica zachęca do zwiedzania oraz degustacji wina. W winnicy organizowane są imprezy „pod chmurką”, plenery malarskie, warsztaty degustacji wina, kulinarne itp. Ze wzgórza winnicy roztacza się przepiękny widok na dolinę Dunajca, na Jezioro Rożnowskie, a przy dobrej pogodzie na panoramę Tatr.

Gródek nad Dunajcem | Cypel nad Jeziorem Rożnowskim

Popularnie nazwany cypel lub patelnia na jeziorze Rożnowskim znajduje się na wysokości Wyspy Grodzisko i Gródka nad Dunajcem. Na tym półwyspie wciętym w taflę jeziora Rożnowskiego położone są apartamenty Słoneczny Cypel, wyglądem przypominające układankę z klocków. Niedaleko Słonecznego Cypla znajduje się stadnina koni „Koński oGródek” z ofertą dla dzieci i dorosłych.

Grybów | Warownia Stara Baśń

Jeśli chcecie poczuć się jak w średniowieczu, poznać zwyczaje tamtego okresu, podziwiać stroje- nic prostszego, musicie odwiedzić zamek w Grybowie Stara Baśń. Zamek Stara Baśń to rekonstrukcja średniowiecznego grodu warownego, powstałego na kanwie historii najazdów tatarsko – mongolskich na ziemie polskie w XIII w. Choć w nazwie jest słowo „baśń”, to gród jest realny i tu można zanurzyć się w mrokach historii, spróbować zrozumieć znaczenie upływającego czasu.

Stąd motto nad główną bramą: „Czas jest cieniem”.

Bukowiec | Diable Skały

Na pierwszy plan wysuwają się większe i mniejsze okazy skalne, skałki są różnej wielkości i posiadają osobliwe kształty, takie jak baszta, grzyb, ambony i stąd  zwane są Diablimi Skałami. Spacerując wśród kilku pięknych i potężnych skał piaskowych, można poczuć się jak w bajce. Głazy skalne są wspaniałymi ścianami ćwiczeniowymi dla miłośników wspinaczki. Pośród, północnych zboczy wzgórza znajduje się wylot jaskini zwanej Diablą Dziurą. Posiada ona około 320 m korytarzy. Ciekawostką jest, że jaskinię tę zamieszkuje największa w Polsce kolonia ginącego gatunku nietoperzy Podkowca Małego.

Czas przejścia szlaku: 60 min. Dystans: 2,5 km w dwie strony
Poziom trudności – trasa łatwa dostępna również dla dzieci.

Maszkowice | Góra Zyndrama „Mykeny Północy”

Najstarsza osada w tej części Europy, znajduje się w Maszkowicach na Górze Zyndrama. Osada wybudowana została około 1750 lat przed naszą erą, czyli w epoce wczesnego brązu. Budowla stworzona z kamieni, oryginalny relikt muru w kilku miejscach zachował się do wysokości ok. 1 metra. Konstrukcja zbudowana w czasach, w których nad Nilem wznoszono piramidy. Na Górze Zyndrama badacze odkryli tysiące zabytków, a wśród nich: kości zwierząt, przedmioty wykonane z żelaza oraz fragmenty ceramiki. Te ostatnie świadczą o powiązaniach osadników z Maszkowic z kulturą mykeńską. Odkryte ślady osady sprzed wieków można zwiedzać a o historii i odkryciach archeologów informują umieszczone tam tablice.

Kadcza | Nasko Zagroda

Dla osób lubiących spędzać aktywnie czas, Nasko Zagroda proponuje wypoczynek w siodle Ośrodek rekreacyjny znajdujący się w malowniczej miejscowości,  położonej u brzegu Dunajca. Miejsce to powstało z pasji do koni – właściciele promują aktywną formę wypoczynku i pokazują jak wartościowe są te zwierzęta. W ofercie są – treningi dla początkujących i zaawansowanych na ujeżdżalni, wyjazdy w teren oraz inne formy spędzania wolnego czasu; ogniska, urodziny, imprezy integracyjne, pokazy dla szkół i grup zorganizowanych.

Znamirowice | Most Stacha

Most Stacha zwany jest także Mostem Mocarza. Gospodarz Jan Stach w latach 1968-1971 samodzielnie zbudował największy kamienny most. Zdeterminowany rolnik, aby zapewnić dojazd do swojego gospodarstwa, znajdującego się w przysiółku Zapaść, zbudował najpierw własną drogę, a następnie most. Najpierw po budowie zapory w Rożnowie szerokie wody zaczęły zalewać drogi i grunty, niszcząc teren niemiłosiernie. Rodzina Stachów została odcięta od świata. Od tamtej pory rodzina jeździła przez pole sąsiada, jednak ten po kłótni zabronił im tamtędy przejeżdżać.

Białawoda | Punkt widokowy

Wycieczka pozwala na obejście i zdobycie Białowodzkiej Góry (616 m n.p.m.), wybitnego szczytu zamykającego od zachodu dolinę Dunajca, tuż przed taflą Jeziora Rożnowskiego. O jego atrakcyjności świadczy rozległa panorama na Pogórze Rożnowskie i Pasmo Jaworza i Sałasza, oraz utworzony tam rezerwat przyrody. Na terenie rezerwatu znajduje się platforma widokowa, miejsce to jest również jedną z przypuszczalnych lokalizacji zamku Lemiesz. Widok z platformy jest częściowo przesłonięty przez drzewa. Nieco w bok od zielonego szlaku, we wsi Białawoda znajduje się kolejny punkt widokowy, który rozciąga się na stronę Dunajca z widokami na jezioro, Pogórze Rożnowskie, w tle Marcinkowice, Góra Rdziostów oraz Nowy Sącz.

Piwniczna-Zdrój | Chata Magóry

Dla pasjonatów koni, wizyta na Magórach to najlepszy sposób na aktywne spędzenie czasu na łonie natury. Konie są grzeczne i zrelaksowane, dlatego wypoczynek na ich grzbietach w połączeniu z pięknem okolicznej przyrody to idealny sposób na oderwanie się od szarej codzienności. Bez względu na wiek i umiejętności każdy znajdzie coś dla siebie. Dla najmłodszych organizowane są oprowadzania i spacery do lasu. Dla tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z końmi proponuje się naukę jazdy na placu. Dla zaawansowanych jeźdźców ośrodek oferuje zwiedzanie malowniczego Beskidu Sądeckiego zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej.

Podegrodzie | Zagroda lachowska Kubalówka

Zagroda Lachowska Kubalówka lub Zagroda Podegrodzka Kubalówka – drewniana lachowska zagroda składająca się z drewnianej chałupy – z XIX wieku, budowana zrębowo. W chałupie znajdują się pomieszczenia typowe dla tego typu budownictwa: sień, kuchnia i izba. Obok chałupy jest drewniany spichlerz i drewniana kuźnia z czynnym paleniskiem z miechem i kowadłem oraz tradycyjne narzędzie. W zagrodzie można wziąć udział w inscenizacji zwyczajów i tradycji Lachów Podegrodzkich, warsztatach ceramiki, garncarstwa, bibułkarstwa, pokazem pracy kowala oraz degustacją podegrodzkiego jadła.

Rytro | Rogasiowy Szlak

Dla miłośników pieszych wędrówek prawdziwą „perełką” jest ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza oznaczona kolorem zielonym. Zlokalizowana jest w całości na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Nazwa szlaku pochodzi od lektury dla dzieci napisanej przez Marię Kownacką „Rogaś z Doliny Roztoki”. Szlak spacerowy w formie ogólnoprzyrodniczej ścieżki dydaktycznej w dolinie Roztoki Małej na południowo-wschodnim skłonie Pasma Radziejowej. Trasa składa się z 14 opisanych przystanków, a najdłuższa wersja ścieżki ma około 12 km. Początkowy przystanek znajduje się przy źródle Katarzyna, w okolicy stacji narciarskiej Ryterski Raj, a najwyżej położonym punktem jest Polana Skałka.

Rytro | Ruiny zamku

Dla poszukujących pomysłu na przyjemne i interesujące spędzenie wolnego czasu oraz chcących poznawać nowe miejsca warto wybrać się na zwiedzanie ruin Zamku. Zamek w Rytrze położony na wzgórzu o wysokości 463 m n.p.m., powstał najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku. O sławie i znaczeniu ryterskiego zamku świadczą m.in. goście, którzy odwiedzali tę imponującą warownię. Dzisiaj pozostały już tylko fragmenty tej imponującej, średniowiecznej budowli, o charakterze mieszkalno – warownym. Dotarcie na zamek, który położony jest na wzgórzu, ułatwia betonowa ścieżka pieszo – rowerowa, z powodzeniem dotrą do zamku zarówno dorośli, jak i dzieci.

Stary Sącz | Enklawa Bobrowisko

W rejonie Parku Linowego LEMUR, znajduje się niezwykła atrakcja przyrodnicza – Bobrowisko. Wędrując po drewnianych pomostach nad stawami mamy okazję nie tylko wejść w sam środek dzikiej przyrody, ale przy okazji podejrzeć tajemnicze życie bobrów, łabędzi, czy ropuch. Jednak na szczególną uwagę zasługują bobry, które tutaj się osiedliły. Budują swoje tamy i żeremia korzystając z drzew rosnących w sąsiedztwie. Spostrzegawcze oczy dostrzegą gdzieniegdzie poobgryzane kikuty. Mieszka tu również też para łabędzi niemych.

Stary Sącz | RemarLand

Zlokalizowane w malowniczej okolicy Starosądeckich Stawów, centrum oferuje szeroki wybór atrakcji, które zagwarantują niezapomniane chwile spędzone z rodziną i przyjaciółmi. Na terenie ReMar Land znajdują się: cztery baseny zewnętrzne, zjeżdżalnie wodne, ścianka wspinaczkowa, drink bar, sweet bar, basen dziecięcy, kort tenisowy, dwa pomosty, food bar i wodny plac zabaw. Czas spędzony w Centrum to nie tylko relaks i zabawa, ale także okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Stary Sącz | Leśne Molo

Leśne Molo znajduje się na Miejskiej Górze. Spacer w koronach drzew działa uspokajająco i kojąco. Na trasie ścieżki wśród koron drzew dodatkową atrakcją jest szklana tafla zawieszona 18 metrów nad ziemią z widokiem na Stary Sącz, hamaki do wypoczynku, mosty i lunety do obserwowania okolicy i przyrody. Wejście na Leśne Molo jest bezpłatne i czynne całą dobę

Wola Krogulecka | Platforma Widokowa Ślimak

Platforma Widokowa to spiralna, fantazyjna i jedyna w swoim rodzaju platforma znajdująca się na otwartej przestrzeni. Ma nietypowy kształt, potocznie zwany ślimakiem. Platforma góruje nad Doliną Popradu, rozpościerają się stad wspaniałe widoki na Beskid Sadecki w tym szczególnie Pasmo Radziejowej, Rzekę Poprad, Kotlinę Sądecką i odległy Beskid Wyspowy. Do dyspozycji turystów jest również zadaszone palenisko, toalety, oraz piaskownica dla dzieci.