Zapraszamy na Sądecczyznę
W ramach projektu Rozwój i promocja turystyki wiejskiej na obszarze Sądecczyzny, realizowanego przez Fundację Nowa Galicja i dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki powstało 20 wirtualnych spacerów po zakątkach Sądecczyzny oraz katalog atrakcji tego obszaru. Zapraszamy do zapoznania się z 80 pomysłami na wyjątkowe spędzenie czasu na Sądecczyźnie.
Wirtualne Spacery po zakątkach Sądecczyzny
Kurów | Stary most punkt widokowy
Punkt widokowy w Kurowie powstał na jednej podporze starego mostu na Dunajcu, rozebranego w 2022 roku. Mając na uwadze walory krajobrazowe i ciekawą konstrukcję mostu, dobrze wpisującą się w otoczenie wykorzystano przyczółek starego mostu i zaadaptowano go na punkt widokowy.
Miejsce jest ciekawą atrakcją położoną tuż przy drodze krajowej 75 w miejscowości Kurów. Platforma powstała na przyczółku starego mostu od strony Brzeska. Można do niej dojechać starodrożem, prowadzącym do starego mostu.
Piątkowa | Leśny Zakątek
W zacisznym, uroczym miejscu pod lasem powstała strefa, gdzie człowiek i natura żyją w zgodzie, a czas płynie wolniej . Miejscem tym jest Leśny Zakątek. Niesamowita cisza przerywana jest odgłosami ptaków i bzyczeniem pszczół. Właściciel, pasjonat pszczelarstwa i miłośnik pszczół, potrafi godzinami opowiadać o życiu naszych miododajnych przyjaciół. W Leśnym Zakątku organizowane są warsztaty dla dzieci o tematyce przyrodniczo-ekologicznej, połączone z nauką poprzez zabawę.
Roztoka-Brzeziny | Osada Młyńska
Zwiedzając Osadę Młyńską w Roztoce Brzeziny, można przenieść się w zupełnie inny świat. Świat z przeszłości, stworzony przez Józefa Winiarskiego – młynarza i działacza społecznego. To miejsce zachowane z najwyższą troską o wierność oryginałowi przez jego wnuka -Michała Winiarskiego.
Osada Młyńska składa się z domu młynarza, stodoły, stajni i starego, zrewitalizowanego trzykondygnacyjnego młyna. Ostatnim miejscem wchodzącym w skład kompleksu jest tartak.
Rożnów | Zapora wodna
Zapora w Rożnowie powstała w miejscu, gdzie koryto Dunajca było stosunkowo wąskie, występowały tutaj liczne wystające skały, które w czasach, gdy Dunajec pełnił rolę transportową, powodowały wypadki łodzi i tratw. Zapora ma 550 m długości, jej szerokość w koronie wynosi 9 m, a wysokość 32,5 m. Stały przepływ wody wykorzystano do uruchomienia czteroturbinowej elektrowni wodnej, wbudowanej w środek zapory. Przy Zaporze można popływać statkami, rowerkami wodnymi, a także spacerować czy zjeść dobrze przyrządzoną rybę w smażalni. Nie ma możliwości przejścia na drugą stronę. Do elektrowni można dostać się samochodem z pomocą nawigacji ale atrakcyjniejszą trasą będzie przystanek w Gródku nad Dunajcem i pół godzinny rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim.
Zbyszyce | Winnica Gródek
Winnica zachęca do zwiedzania oraz degustacji wina. W winnicy organizowane są imprezy „pod chmurką”, plenery malarskie, warsztaty degustacji wina, kulinarne itp. Ze wzgórza winnicy roztacza się przepiękny widok na dolinę Dunajca, na Jezioro Rożnowskie, a przy dobrej pogodzie na panoramę Tatr.
Gródek nad Dunajcem | Cypel nad Jeziorem Rożnowskim
Popularnie nazwany cypel lub patelnia na jeziorze Rożnowskim znajduje się na wysokości Wyspy Grodzisko i Gródka nad Dunajcem. Na tym półwyspie wciętym w taflę jeziora Rożnowskiego położone są apartamenty Słoneczny Cypel, wyglądem przypominające układankę z klocków. Niedaleko Słonecznego Cypla znajduje się stadnina koni „Koński oGródek” z ofertą dla dzieci i dorosłych.
Grybów | Warownia Stara Baśń
Jeśli chcecie poczuć się jak w średniowieczu, poznać zwyczaje tamtego okresu, podziwiać stroje- nic prostszego, musicie odwiedzić zamek w Grybowie Stara Baśń. Zamek Stara Baśń to rekonstrukcja średniowiecznego grodu warownego, powstałego na kanwie historii najazdów tatarsko – mongolskich na ziemie polskie w XIII w. Choć w nazwie jest słowo „baśń”, to gród jest realny i tu można zanurzyć się w mrokach historii, spróbować zrozumieć znaczenie upływającego czasu.
Stąd motto nad główną bramą: „Czas jest cieniem”.
Bukowiec | Diable Skały
Na pierwszy plan wysuwają się większe i mniejsze okazy skalne, skałki są różnej wielkości i posiadają osobliwe kształty, takie jak baszta, grzyb, ambony i stąd zwane są Diablimi Skałami. Spacerując wśród kilku pięknych i potężnych skał piaskowych, można poczuć się jak w bajce. Głazy skalne są wspaniałymi ścianami ćwiczeniowymi dla miłośników wspinaczki. Pośród, północnych zboczy wzgórza znajduje się wylot jaskini zwanej Diablą Dziurą. Posiada ona około 320 m korytarzy. Ciekawostką jest, że jaskinię tę zamieszkuje największa w Polsce kolonia ginącego gatunku nietoperzy Podkowca Małego.
Czas przejścia szlaku: 60 min. Dystans: 2,5 km w dwie strony
Poziom trudności – trasa łatwa dostępna również dla dzieci.
Maszkowice | Góra Zyndrama „Mykeny Północy”
Najstarsza osada w tej części Europy, znajduje się w Maszkowicach na Górze Zyndrama. Osada wybudowana została około 1750 lat przed naszą erą, czyli w epoce wczesnego brązu. Budowla stworzona z kamieni, oryginalny relikt muru w kilku miejscach zachował się do wysokości ok. 1 metra. Konstrukcja zbudowana w czasach, w których nad Nilem wznoszono piramidy. Na Górze Zyndrama badacze odkryli tysiące zabytków, a wśród nich: kości zwierząt, przedmioty wykonane z żelaza oraz fragmenty ceramiki. Te ostatnie świadczą o powiązaniach osadników z Maszkowic z kulturą mykeńską. Odkryte ślady osady sprzed wieków można zwiedzać a o historii i odkryciach archeologów informują umieszczone tam tablice.
Kadcza | Nasko Zagroda
Dla osób lubiących spędzać aktywnie czas, Nasko Zagroda proponuje wypoczynek w siodle Ośrodek rekreacyjny znajdujący się w malowniczej miejscowości, położonej u brzegu Dunajca. Miejsce to powstało z pasji do koni – właściciele promują aktywną formę wypoczynku i pokazują jak wartościowe są te zwierzęta. W ofercie są – treningi dla początkujących i zaawansowanych na ujeżdżalni, wyjazdy w teren oraz inne formy spędzania wolnego czasu; ogniska, urodziny, imprezy integracyjne, pokazy dla szkół i grup zorganizowanych.
Znamirowice | Most Stacha
Most Stacha zwany jest także Mostem Mocarza. Gospodarz Jan Stach w latach 1968-1971 samodzielnie zbudował największy kamienny most. Zdeterminowany rolnik, aby zapewnić dojazd do swojego gospodarstwa, znajdującego się w przysiółku Zapaść, zbudował najpierw własną drogę, a następnie most. Najpierw po budowie zapory w Rożnowie szerokie wody zaczęły zalewać drogi i grunty, niszcząc teren niemiłosiernie. Rodzina Stachów została odcięta od świata. Od tamtej pory rodzina jeździła przez pole sąsiada, jednak ten po kłótni zabronił im tamtędy przejeżdżać.
Białawoda | Punkt widokowy
Wycieczka pozwala na obejście i zdobycie Białowodzkiej Góry (616 m n.p.m.), wybitnego szczytu zamykającego od zachodu dolinę Dunajca, tuż przed taflą Jeziora Rożnowskiego. O jego atrakcyjności świadczy rozległa panorama na Pogórze Rożnowskie i Pasmo Jaworza i Sałasza, oraz utworzony tam rezerwat przyrody. Na terenie rezerwatu znajduje się platforma widokowa, miejsce to jest również jedną z przypuszczalnych lokalizacji zamku Lemiesz. Widok z platformy jest częściowo przesłonięty przez drzewa. Nieco w bok od zielonego szlaku, we wsi Białawoda znajduje się kolejny punkt widokowy, który rozciąga się na stronę Dunajca z widokami na jezioro, Pogórze Rożnowskie, w tle Marcinkowice, Góra Rdziostów oraz Nowy Sącz.
Piwniczna-Zdrój | Chata Magóry
Dla pasjonatów koni, wizyta na Magórach to najlepszy sposób na aktywne spędzenie czasu na łonie natury. Konie są grzeczne i zrelaksowane, dlatego wypoczynek na ich grzbietach w połączeniu z pięknem okolicznej przyrody to idealny sposób na oderwanie się od szarej codzienności. Bez względu na wiek i umiejętności każdy znajdzie coś dla siebie. Dla najmłodszych organizowane są oprowadzania i spacery do lasu. Dla tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z końmi proponuje się naukę jazdy na placu. Dla zaawansowanych jeźdźców ośrodek oferuje zwiedzanie malowniczego Beskidu Sądeckiego zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej.
Podegrodzie | Zagroda lachowska Kubalówka
Zagroda Lachowska Kubalówka lub Zagroda Podegrodzka Kubalówka – drewniana lachowska zagroda składająca się z drewnianej chałupy – z XIX wieku, budowana zrębowo. W chałupie znajdują się pomieszczenia typowe dla tego typu budownictwa: sień, kuchnia i izba. Obok chałupy jest drewniany spichlerz i drewniana kuźnia z czynnym paleniskiem z miechem i kowadłem oraz tradycyjne narzędzie. W zagrodzie można wziąć udział w inscenizacji zwyczajów i tradycji Lachów Podegrodzkich, warsztatach ceramiki, garncarstwa, bibułkarstwa, pokazem pracy kowala oraz degustacją podegrodzkiego jadła.
Rytro | Rogasiowy Szlak
Dla miłośników pieszych wędrówek prawdziwą „perełką” jest ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza oznaczona kolorem zielonym. Zlokalizowana jest w całości na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Nazwa szlaku pochodzi od lektury dla dzieci napisanej przez Marię Kownacką „Rogaś z Doliny Roztoki”. Szlak spacerowy w formie ogólnoprzyrodniczej ścieżki dydaktycznej w dolinie Roztoki Małej na południowo-wschodnim skłonie Pasma Radziejowej. Trasa składa się z 14 opisanych przystanków, a najdłuższa wersja ścieżki ma około 12 km. Początkowy przystanek znajduje się przy źródle Katarzyna, w okolicy stacji narciarskiej Ryterski Raj, a najwyżej położonym punktem jest Polana Skałka.
Rytro | Ruiny zamku
Dla poszukujących pomysłu na przyjemne i interesujące spędzenie wolnego czasu oraz chcących poznawać nowe miejsca warto wybrać się na zwiedzanie ruin Zamku. Zamek w Rytrze położony na wzgórzu o wysokości 463 m n.p.m., powstał najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku. O sławie i znaczeniu ryterskiego zamku świadczą m.in. goście, którzy odwiedzali tę imponującą warownię. Dzisiaj pozostały już tylko fragmenty tej imponującej, średniowiecznej budowli, o charakterze mieszkalno – warownym. Dotarcie na zamek, który położony jest na wzgórzu, ułatwia betonowa ścieżka pieszo – rowerowa, z powodzeniem dotrą do zamku zarówno dorośli, jak i dzieci.
Stary Sącz | Enklawa Bobrowisko
W rejonie Parku Linowego LEMUR, znajduje się niezwykła atrakcja przyrodnicza – Bobrowisko. Wędrując po drewnianych pomostach nad stawami mamy okazję nie tylko wejść w sam środek dzikiej przyrody, ale przy okazji podejrzeć tajemnicze życie bobrów, łabędzi, czy ropuch. Jednak na szczególną uwagę zasługują bobry, które tutaj się osiedliły. Budują swoje tamy i żeremia korzystając z drzew rosnących w sąsiedztwie. Spostrzegawcze oczy dostrzegą gdzieniegdzie poobgryzane kikuty. Mieszka tu również też para łabędzi niemych.
Stary Sącz | RemarLand
Zlokalizowane w malowniczej okolicy Starosądeckich Stawów, centrum oferuje szeroki wybór atrakcji, które zagwarantują niezapomniane chwile spędzone z rodziną i przyjaciółmi. Na terenie ReMar Land znajdują się: cztery baseny zewnętrzne, zjeżdżalnie wodne, ścianka wspinaczkowa, drink bar, sweet bar, basen dziecięcy, kort tenisowy, dwa pomosty, food bar i wodny plac zabaw. Czas spędzony w Centrum to nie tylko relaks i zabawa, ale także okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu.
Stary Sącz | Leśne Molo
Leśne Molo znajduje się na Miejskiej Górze. Spacer w koronach drzew działa uspokajająco i kojąco. Na trasie ścieżki wśród koron drzew dodatkową atrakcją jest szklana tafla zawieszona 18 metrów nad ziemią z widokiem na Stary Sącz, hamaki do wypoczynku, mosty i lunety do obserwowania okolicy i przyrody. Wejście na Leśne Molo jest bezpłatne i czynne całą dobę
Wola Krogulecka | Platforma Widokowa Ślimak
Platforma Widokowa to spiralna, fantazyjna i jedyna w swoim rodzaju platforma znajdująca się na otwartej przestrzeni. Ma nietypowy kształt, potocznie zwany ślimakiem. Platforma góruje nad Doliną Popradu, rozpościerają się stad wspaniałe widoki na Beskid Sadecki w tym szczególnie Pasmo Radziejowej, Rzekę Poprad, Kotlinę Sądecką i odległy Beskid Wyspowy. Do dyspozycji turystów jest również zadaszone palenisko, toalety, oraz piaskownica dla dzieci.